Seo Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu
Seo Nedir?

Seo Nedir?, İngilizce adıyla “Search engine optimization” Türkçe adıyla Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere arama motorları optimizasyonu; bir web sitesindeki içeriklerin, belirlenen kelime öbeklerinde üst sıralara çıkmasını sağlamak için yapılan çalışmanın adıdır. Seo genellikle google ads veya eski adıyla google adwords ile karıştırılmaktadır. Seo organik arama sonuçları ile alakalıdır, bir kelime veya kelime dizisinde arama yapıldığında reklam alanlarından sonra başlayan ilk satırı temsil eder. Goodle ads ise düzenli olarak parasını vererek yaptığımız reklamların sonucu olarak üst sıralarda çıkar.

Google ads bir kelime veya kelime dizisinde belirlenen kelimeye verdiğimiz maddi değer kadar üst sıralarda görünmektedir, yani çok değişkendir. Seo ile yapılan çalışmalar sonucunda belirlenen kelimenin üst sıralara çıkması ise genelde zor değişen bir sıralamadır. İste tam da bu sırada seo hizmeti önem kazanmakta ve yapılan çalışmaların önemi ortaya çıkmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu yapılmamış bir web sitesinin organik yollardan üst sıralara çıkması çok zor bir olasılıktır. Özellikle internet üzerinden satış yapan firmalar, yani e-ticaret siteleri binlerce ürün bulundurduklarından, bu rekabetin öncü firmaları haline gelmişlerdir.

Aynı şekilde hizmet sektöründe de rekabet çok yüksek seviyede devam etmektedir. Örnek verecek olursak, bir baca firması hizmet verdiği ürün ve hizmet alanlarını sergileyip müşterilerine ulaşmak istediğinde ya seo seçeneğini tercih etmek zorunda ya da google ads üzerinden reklam vererek ürün ve hizmetlerini öne çıkarmak zorundadır.

Seo, google reklamları ile kıyaslandığında daha uzun bir emek sürecini kapsamaktadır. Reklam paran kadardır, seo ise içeriğin kadar! Uzman ellerde seo çalışması yapmış bir firma ile yapmamış bir firmayı hemen ayırt edebilirsiniz. İki rakip firmayı analiz edin ve göreceksiniz ki ilgili ürün veya hizmetler arandığında bir firma sürekli ilk sayfalarda görünürken diğer firmanın esamesi bile okunmuyor olacaktır.

Seo çok kapsamlı bir çalışma gerektirir. Sadece web site içerisinde yapılacak çalışmalar yetersiz kalacaktır. Bu sebeple hizmet alacağınız kişi veya firmanın bütün seo kural ve algoritmalarına hakim olması gerekmektedir. Biz de bu ihtiyaçlar doğrultusunda arama motoru optimizasyonu konusunda uzman personelimiz ile hizmet vermekteyiz.