Mobil Uygulama Nedir?

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama, yeni dijital Dünya’da Dünya pazarına açılmanın en kolay yollarından biri haline geldi. Tıpkı bir web sitesi gibi ürünlerinizi, hizmetlerinizi, bilginizi kısacası her şeyi paylaşıp sergileyebileceğiniz, istediğiniz her şeyi küçücük bir cihaza sığdırıp insanlara sunabileceğiniz uçsuz bucaksız bir platform.

Mobil Uygulama ile yapılabileceklerin bir sınırı yok. Burada önemli olan fikir ve sonrasında ise doğru bir uygulamadır. Mobil uygulamanın kendi içerisinde türleri vardır. Bunlar şöyledir:

Native Uygulamalar
Belli bir işletim sistemi veya cihaz için geliştirilmiş uygulamalara Native uygulama denir. Mesela Ios işletim sistemine özel bir uygulama yapıyorsanız. Hem ios işletim sistemini tanımalısınız hem de kullanılan cihazın hangi kod parçacığına ne tepki vereceğini bilmelisiniz. Ios için geliştirilmiş bir uygulama olduğu halde android bir cihaz için her zaman kullanılamaz. Kullanılabilmesi için android cihazlar için ayrıca geliştirme ve özelleştirme gereklidir.

Web Tabanlı Uygulamalar
İsminden de anlaşılacağı üzere bir web sitesine bağlı çalışan uygulamalardır. Herhangi bir web sitesini mevcut içerikleriyle birlikte mobil telefonlarda düzgün görüntülenecek şekilde ayarlanma işlemidir. Bu uygulama türleri genelde ios/android işletim sistemi fonksiyonları ihtiyaç duymazlar. Web sitesinde güncellenen her içerik aynı anda mobil uygulamaya da yansır.

Hybrid (Hibrit) Mobil Uygulamalar
Yukarıda bahsi geçen Native Mobil uygulama ve Web tabanlı mobil uygulamaların karışımıdır. En çok tercih edilen mobil uygulama türüdür. Örnek verecek olursak yemek sepeti hybrid bir mobil uygulamadır. Hem web sitesi üzerinden çalışı hem de ios android platformlarda çalışır. Dikkatli baktığınızda web sitesi ile mobil uygulama hemen hemen aynıdır fakat mobil uygulamayı incelediğinizde web sitesinde olmayan bazı özellikler barındırdığını fark edersiniz.

Biz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda mobil uygulama geliştiren tasarlayan bir firmayız.